

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Resistance | 100 Ω |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | Parallel |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Lifecycle Status | Production |
| Max Power Dissipation | 1.5 µW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 1.5 µW |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | |
| Turn-On Delay Time | 75 ns |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| Operating Supply Current | 50 nA |
| Propagation Delay | |
| High Level Output Current | 20 mA |
| Low Level Output Current | |
| Number of Inputs | 8 |
| Throw Configuration | DPST |
| Number of Outputs | 1 |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max Dual Supply Voltage | -5.5 V, 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | -4.5 V, 4.5 V |
| On Resistance (RON) | 30 Ω |
| Logic Family | |
| Configuration | 1 x 8:1 |
Stock: 412
Distributors
pcbx
Unit Price$4.39873
Ext.Price$4.39873
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.39873 | $4.39873 |
| 10 | $3.38711 | $33.87110 |
| 25 | $3.13458 | $78.36450 |
| 50 | $2.99232 | $149.61600 |
| 100 | $2.85655 | $285.65500 |
| 300 | $2.76065 | $828.19500 |
| 500 | $2.66796 | $1333.98000 |
| 1000 | $2.57840 | $2578.40000 |
